لطفا چند لحظه صبر کنید ...نماگلشن

نکات کاربردی برای مقاوم سازی مطمئن تر سنگ نما در برابر سقوط


تاریخ ایجاد : سه شنبه 5-بهمن-1395 ::: 18:37:41

موارد بسیاری دیده شده که حتی پس از نصب پیچ و رولپلاک روی سنگ نما، بعضی از آنها همچنان در آستانه سقوط قرار داشته و نیاز به بازسازی مجدد دارند! افزایش ضریب اطمینان از درستی عملیات ...


نکات کاربردی برای مقاوم سازی مطمئن تر سنگ نما در برابر سقوط


سنگ های گرانیتی نما به دلیل جذابیت ظاهر و دوام و سختی فراوان در میان سازندگان مسکن و معماران محبوبیت زیادی دارد. گرانیت در طیف گسترده ای از رنگ ها و طرح ها وارد بازار ساخت و ساز شده است و با وجود اینکه تا حدودی زیادی گران تر از بسیاری از گزینه های دیگر مصالح نما آب میخورد، اما همچنان از سنگ نماهای مورد تقاضا در ساخت و ساز و حتی در پروژه های بازسازی نما است. گاهی سختی و شکنندگی نسبتا" بالای این سنگ مصرف کنندگان آن را به اشتباه می اندازد. اما جذب آب پایین این سنگ موجب می شود تا در روش های سنتی (اجرا با سیمان دوغابی) طی زمان نسبتا" کوتاهی و بواسطه تنش های حرارتی و فشارهای ناشی از یخ زدگی آب و غیره، اتصال سنگ و سیمان بکلی برداشته شده و سنگ نما در معرض ریزش قرار گیرد. توصیه متخصصین و مهندسین در این مورد مضرس کردن پشت سنگ و ایجاد شیارهای عمیق با محور مایل برای نفوذ ملات بتن و جلوگیری از فروریزش آنهاست. با این همه توصیه  های کلی این است.

 1. از بکار گیری مصالح سنگین  برروی نما اجتناب کنید
 2. در صورت استفاده حتما" از ایجاد شیار برای ایجاد گیر در پشت سنگ استفاده شود
 3. از سنگ های با جذب آب بیشتر مثل انواع سنگ های تراورتین استفاده کنید.
 4. از سیستم های جدید اجرای نما مثل نمای خشک(Dry wall) و جایگزینی سرامیک های شبیه به سنگ غافل نباشید

اما چنانچه هیچکدام از این موارد را رعایت نکردید بدون شک سنگ نمای شما نیاز به مقاوم سازی خواهد داشت . کاربردی ترین روش مقاوم سازی سنگ نما اعمال پیچ و رولپلاک سنگ برروی نما است. در این مورد علاوه بر انتخاب پیچ و رولپلاک مناسب و بکار گیری لوازم و ابزارآلات حرفه ایی، انتخاب اپراتور تعیین کننده خواهد بود. موارد بسیاری دیده شده که حتی پس از نصب پیچ و رولپلاک روی سنگ نما، سنگ ها بعد از مدت کوتاهی همچنان از نما جدا شده و فرو افتاده اند. و البته نیاز به بازسازی مجدد دارند*. این کاستی ها اغلب بدلایل عمده زیر بروز می کند.

 

 1. استفاده از اپراتور های غیر حرفه ایی(کم تجربه ، تازه کار یا غیر متعهد)
 2. تعجیل در کار و یا کم توجهی به وظایف و دستورالعمل های فنی
 3. کامل نشدن پروژه مقاوم سازی
 4. بروز شرایط غیر قابل کنترل مانند نشست ساختمان و ....

      بمنظور کاهش ریسک افتادن سنگ ها پس عملیات پیچ و رولپلاک کنترل موارد زیر را در دستور کار خود قرار دهید.

 1. سنگ های نما اغلب برروی یکدیگر سوار شده و عمده وزن هرکدام از سنگ ها برروی سنگ زیرین است. این به این معنی است که سنگ ها هنگامی فرو می افتند که گیرو چسبندگی خود به سطح نما را بطور مطلق از دست داده اند. برای جبران حد اقل گیر، استفاده از پیچ های نه چندان قطور هم کفایت میکند . به یاد داشته باشید استفاده از مته های بزرگ مثل مته 8، نه تنها عملیات مقاوم سازی را مطمئنتر نمیسازد، بلکه در مواردی که با سنگ گرانیت سروکار داریم، استفاده از مته های درشت تر احتمال قلوه کن شدن سنگ از پشت را دوچندان خواهد کرد.
 2. از پیچ و رولپلاک کردن سنگ هایی که به هر ترتیب توسط سنگ های دیگر قفل شده اند پرهیز کنید. بخصوص وقتی که این سنگ ها ابعادی کمتر از 10 سانتیمتر را دارند . در اینگونه موارد هم سوراخکاری و پیچ کردن سنگ، بدلیل اعمال تنش برروی رگه های احتمالی، خطر شکستگی بعدی و سقوط سنگ را افزایش میدهد
 3. اغلب سنگ های طبیعی دارای  درجات مختلفی از تخلخل بوده و امادگی  عبور آب به پشت سنگ را دارند. این ویژگی در مناطقی که احتمال یخ زدگی آب وجود دارد منجر به اعمال نیروهای شدید انبساطی میشود. این نیرو بقدری است که براحتی موجب کنده شدن سنگ از سطح میشود. راهکار آسان برای مقابله با این پدیده، استفاده از پوشش های عایق  برروی سنگ است . خوشبختانه از عایق های نانویی تا عایق های پایه آب یا پایه نفتی برای جلوگیری از نفوذ آب به پشت سنگ میتوان استفاده کرد.به یاد داشته باشید عملیات مقاوم سازی با اجرای این مرحله کامل میشود.
 4. استفاده از ابزار مناسب در نتیجه کار موثر خواهد بود . استفاده از دریل با نوسان بالای  ضربات چکش، استفاده از مته های  مخصوص و متناسب با سنگ و نهایتا" استفاده از پیچ های مرغوب ( با مفتول ، قطرآبکاری و اندازه گل استاندارد ) بطور قطع در نتیجه کار تاثیر بسزایی خواهد داشت. تحقیقات نشان میدهد، تنها خارج از مرکز بودن مته ها و دیگر موارد اینچنین ، علاوه بر اعمال ارتعاشات مضاعف به سنگ نما و ایراد اسیب، حدود 30% از توان اپراتوری و کاهش سرعت عملیات را مسبب میگردد.
 5. در تمامی مشاغل خدماتی رضایت مشتری در گرو رضایت سرویس دهنده اصلی است. به این معنی که کیفیت نهایی و نتیجه کار بطور آشکاری، معطوف به رضایتمندی اپراتور های عملیات مقاوم سازی نما خواهد بود. با مد نظر قرار دادن سختی های  توامان کار اجرایی در ارتفاع . . . رضایتمندی آنها از کار جزو شروط اساسی است.

 *این کار تا حدود زیادی شبیه به کار دندانپزشکانی است که به دلیل نقص کار مجبور به عصب کشی دوباره دندان بیمار، یعنی ری اندو کردن  آن (Root Canal Re-treatment ) می شوند. اغلب موارد منجر به عصب کشی دوباره  بدلیل  پایین بودن دقت عمل پزشک و تعجیل در عملیا ت عصب کشی بروز میابد. ( کانال اعصاب بطور کامل تخلیه نشده و منجر به  عفونت میگردد).