لطفا چند لحظه صبر کنید ...نماگلشن

داربست های ساختمانی و روش های جایگزین کار در ارتفاع


تاریخ ایجاد : دوشنبه 28-فروردین-1396 ::: 10:25:53

بررسی پیشینه های استفاده از داربست و لزوم تغییر رویکرد


داربست های ساختمانی و روش های جایگزین کار در ارتفاع


نماشویی، رنگ آمیزی نما ، بازسازی و نوسازی و دیگر خدمات مبتنی بر کار در ارتفاع، از دیر باز بر استفاده از داربست یا دیگر پلت فورم هایی که بر زمین استوار بودند بنا گذاشته شده بود واستفاده از بشکه و تخته و انواع خرپا کار را راحت و امن می ساخت . هنوز هم بسیاری بر این باورند که کار کردن برروی داربست امن و آزموده شده است .....اما نه !

کار برروی داربست اگر چه در گذشته  کاربرد فراوانی داشته است ولی در آینده نزدیک و بدلایل بسیار روشن کاربرد محدودتری پیدا خواهد کرد. عمده این دلایل ازین قرارند؛

  1. تلفات بالای نیروی کار بدلیل رعایت نکردن استاندارد ها ی کار در ارتفاع ، توسط  پیمانکاران
  2. استفاده از داربست ها ی معیوب وغیراستاندارد و عدم رعایت استاندارد های مهندسی سازه  و نصب اصولی
  3. تحمیل هزینه بالا و سرباری به پروژه و طولانی کردن زمان پروژه
  4. ایجاد مخاطرات برای اشخاص ثالث در حین نصب، بهره برداری و پایین کشیدن داربست
  5. محدویت مانور اپراتور و الزام جابجایی تخته کار بروی داربست
  6. افزایش ارتفاع پروژه های کار در ارتفاع و تعدد برج ها و ساختمان های مرتفع

البته تمامی این مصادیق نسبی بوده و چنانچه بخواهیم مزیت های داربست را مقایسه کنیم جا دارد تا مواردی را که داربست کاربرد منطقی پیدا میکند را نیز یاد آور شویم . بطور اجمال داربست در پروژه های نه چندان مرتفع با شکستگی های زیاد، پروژه هایی که نیاز به حضور همزمان چندین تیم کاری داشته و یا شامل فعالیت های دقیق و پیچیده ای مانند مرمت آثار تاریخی میگردد، مزیت های قابل ملاحظه می یابد.

در نگاهی کلی، خدمات نما، مانند نماشویی، رنگ آمیزی نما ، بازسازی نما، نصب شیشه در ارتفاع  و دیگر شئون خدمات کار در ارتفاع در حوزه خدمات شهری با ورود فن اوری های نوین مانند علم مواد ، طراحی صنعتی و دیگر صنایع پیشرفته موجب ظهور صنایع جدیدی از جمله کار صنعتی با طناب (Industrial Rope Access) و یا کلایمر(Suspended Platforms) شده و بهره برداری از سیستم های قدیمی را دستخوش تغییرات بنیادی نموده است. این تغییرات شامل سهولت اجرا، سرعت و چابکی عملیات و  تامین استانداردهای ایمنی است . براساس آخرین آمار( گزارش سال 94) کمیته ایمنی و کاهش حوادث سازمان نظام مهندسی ایران، 60% از حوادث کار منجر به فوت ، ناشی از سقوط  از بلندی گزارش شده است . این رقم که بالغ بر 950 نفر در سال میشود تنها آمار متوفیان بوده و با احتساب آسیب دیدگان شاهد ارقام بسیار افزونتری خواهیم بود . نکته قابل توجه اینکه  بر اساس این آمار، حوادث کار در سال 1392 نسبت به سال 1383 حدود 2.8 برابر ( یا به عبارتی 280%) بیشتر شده است . با توجه به سهم تلفات سقوط از بلندی(ارتفاع) میتوان این گونه استنباط کرد که اگر چه حجم فعالیت های ساختمانی چندین برابر شده و متوسط ارتفاع سازه ها بالا رفته است اما مکانیزم های ایمنی و کاهش حوادث، بویژه در زمینه رعایت موارد ایمنی کار در ارتفاع و بکارگیری تکنیک های روز، رشد چندانی نیافته است. امثال ایگونه نواقص در وجوه دیگر روند توسعه معیوب نیز دیده میشود. توسعه و تنوع مواد خوراکی و یا تجهیزات رانندگی و ناوبری هنوز منجر به ارتقائ سلامت و آسایش ما نشده است . به همین ترتیب انتظار میرود با افزایش سطح دانش و آگاهی مصرف کنندگان تکنولوژی (البته با یک یا چند دوره تاخیر)، موج فن آوری های پیشرفته منجر به افزایش سلامت و کاهش حوادث گردد.

استفاده از مشاوران در هر زمینه  میتواند به بهبود سبک و رویه ی کار و زندگی ما منتهی گردد. و بطور قطع در مباحث مربوط به کار در ارتفاع نیز استفاده کردن از متخصصین امر نه تنها در پیشگیری از حوا دث کمک شایانی خواهد نمود، بلکه با انتخاب راهکار درست و استفاده از ادوات و تجهیزات درست، میتوانیم راه حل های مناسب در بهینه سازی خدمات نمای ساختمان، از نماشویی ساختمان ورنگ آمیزی نما ی آن گرفته تا بازسازی نما، تعویض شیشه نما و هر گونه عملیات فنی دیگر در ارتفاع را به روشنی تشخیص داده و بکار بگیریم.

تهیه و تدوین : تیم تحقیق و توسعه شرکت نماگلشن