لطفا چند لحظه صبر کنید ...نماگلشن

اصول نماشویی و شاخص های انتخاب روش شستشوی نما - قسمت سوم - جت آب


تاریخ ایجاد : سه شنبه 19-اردیبهشت-1396 ::: 7:52:38

هشدارهای عملیات نماشویی(شستشوی نما) - و توصیه های پیش از اغاز کار


اصول نماشویی و شاخص های انتخاب روش شستشوی نما - قسمت سوم - جت آب


برخی از مقاطعه کاران به اشتباه از آب با فشار بسیار زیاد یا از غلظت مواد شوینده شیمیایی بالا برای پاکسازی استفاده می کنند. بخار بسیار قوی و یا غلظت بسیار زیاد مواد شوینده برای پاکسازی نما می تواند ساینده سطح بوده و براحتی به شیشه، مرمر، ماسه سنگ و دیگر سنگ های نرمتر و انواع خاصی از آجر آسیب بزند. نزدیک بودن بیش از حد دهانه و افشانک اسپری به سطح نیز می تواند به سنگ کاری بنا آسیب زده و به المانهای و ویژگی های تزئینی ظریف و چشم نواز نما لطمه جدی وارد سازد. اگر شما دانه های سنگ و ماسه و شن را در جریان آب شستشو مشاهده نمایید بدین معناست که فشار آب مورد استفاده بیش از حد و یا اینکه دهانه اسپری به سطح نما خیلی نزدیک بوده است. با تجزیه و تحلیل دقیق و موشکافانه المانها و عناصر خارجی ساختمان و روشهای پاکسازی مقتضی در هر زمینه با یک برنامه موثر و ایمن می توان جلوه و منظر زیبایی به ساختمان بخشید و در عین حال بافت قدیمی و تاریخی بنا را بخوبی حفظ کرد.

انواع پاکسازی نما:

پیش از آنکه هر فرآینده پاکسازی را اغاز نماییم باید نکات ذیل را به خاطر بسپاریم. می بایست تمام مراحل کار را به افراد متخصص و آموزش دیده در این زمینه بسپاریم و از مشاوره و راهنمایی آنها بهره بگیریم. قبل از انتخاب بهترین و مناسب ترین روش پاک سازی، مراحل ذیل را باید طی کنیم: سطحی که می بایست پاکسازی شود بدقت بررسی گردد و آنالیز و تحلیل آزمایشگاهی صورت گرفته و نمونه ای از سطح مورد نظر  آزمایش شود. پیش از پاکسازی شرایط ملات / سیمانکاری باید مشخص گردد و در صورت نیاز، به ترمیم و تعمیرات، این کار ها ابتدا صورت پذیرد.

روش پاکسازی فشار بالا:

به نسبت روشهایی که از فشار برای پاکسازی استفاده نمی کنند، استفاده از ابزار و آلات پاکسازی فشار بالا می تواند برای از بین بردن و زدودن لکه ها و آلودگی ها مفید فایده باشند. که در این روش می توان از آب داغ یا سرد استفاده کرد. برای پاک کردن هر چه بهتر لایه های چرب و روغنی از مواد فعال در سطح نیز می توان بهمراه آب استفاده کرد. آب حاصل از فرآیند شست و شو می بایست جمع آوری شده تحت عملیات قرار گیرد و کنترل گردد.

پاکسازی فشاری فوق العاده بالا:

بازه استفاده از این روش بسیار محدود است چرا که به حجم زیادی آب نیاز دارد و به اتلاف زیاد مواد می انجامد. در این روش نیز آب حاصل از شستشوی نما می بایست جمع آوری شده، مورد کنترل و عملیات قرار گیرد.

شن شویی/ ذره شویی

در تمام روشهایی از این دست مانند تلفیق هوا- آب- شن/ آب – شن/ و هوا- شن شاهد اتلاف کم و بیش مواد هستیم. اگرچه روشهای ملایم تر و ضعیف تری مانند غبار شویی، ذره شویی و حتی روش پاک کن توصیه می شوند و نسبت به روشهای کلاسیک نماشویی این گروه به اتلاف مواد کمتری می انجامد اما همین روشهای شستشوی ملایم فوق الذکر، به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیستند چرا که ماشین آلات مورد نیاز در این زمینه بسیار پر هزینه و گرانبها هستند و در هر بازه زمانی محدود، منطقه محدودی را پوشش می دهند و استفاده از این ماشین آلات محدودیت های خاص خود را دارد. اثار و بقایای شن گذاری سبب می شود که تمامی منافذ و روزنه ها مسدود شده و بر آبگریزی و اشباع اثر گذار باشد. با این وصف انتخاب سیستم سیلیس گذاری و عامل شن گذاری از اهمیت ویژه ای برخودار است.