لطفا چند لحظه صبر کنید ...



نماگلشن

تاریخچه سنگ نما و سیستم های نوین- قسمت اول


تاریخ ایجاد : یکشنبه 19-شهریور-1396 ::: 14:27:13

با وجود پیشرفت های تکنولوژیکی در نیم قرن گذشته، سنگ مرمر نه تنها درابعاد سنتی و بلوک هاب بزرگ، بلکه به عنوان پوشش نما به پانل های نازک تبدیل شد و در چشم انداز ساختمانهای بلند معماری شهری قرار گرفتند.


تاریخچه سنگ نما و سیستم های نوین- قسمت اول


تاریخچه سنگ نما و سیستم های نوین- قسمت اول

شکوه و پایداری سنگ مرمر از از دیر باز در سازه های ایرانی نقش داشته – سازه هایی که از ایران باستان بجا مانده است گواه آن است که معماران ایرانی از سنگ بعنوان یکی از مصالح اصلی در بناهای معظم ومتندگار استفاده میکردند. مهمترین ساختمان های این دوران از کاخ های بجا مانده تا آرامگاه ها حاصل ذوق معماران ایرانی و حجاران سخت کوش است که با نظام مهندسی نصب و استحکام بخشی میشده است. عمده هزینه عملیات بهرهبرداری از سنگ های ساختمانی و سنگ نما مربوط به استخراج و حمل سنگ، هزینه های فراوری برش و عملیات سطحی، و نهایتا" هزینه های نصب و جاگذاری سنگ نما (پلاک سنگ نما) را تشکیل می دهد. با افزایش هزینه نیروی کار، استفاده از سنگ مرمر برای ساختمان های شاخص و مکان های عمومی مانند تالارها، نمایشگاه ها، ساختمان های دولتی و سالن های شهر بیشترشد.
با وجود پیشرفت های تکنولوژیکی در نیم قرن گذشته، سنگ مرمر نه تنها درابعاد سنتی و بلوک هاب بزرگ، بلکه به عنوان پوشش نما به پانل نازک تبدیل شد و در چشم انداز ساختمانهای بلند معماری شهری قرار گرفتند.  تا دهه ی گذشته، استفاده و نصب سنگ نماهای ساختمانی علی رغم هزینه های سنگین آن به عنوان یکی از مصالح نمای ساختمان مورد استفاده قرار  میگرفت اما محدودیت کار برد این سنگ ها با نصب ان به شیوه های سنتی اشکالات فراوانی ایجاد نمود. کاربرد این سنگ های طبیعی بدون تست عملکرد درازمدت و درک کیفی از رفتار مواد در زمان طولانی، در بسیاری از ساختمانها با پوشش نمای سنگ خطر آفرین شده بودند تا جایی برخی ازین نماها باید بطور کامل تخریب شوند. چنین وضعیتی مهندسین را برآن داشت تا از سیستم های جدیدی را برای نصب برروی سازه های مرتفع طراحی و معرفی کنند. سیستم ساختارهای فولادی قاب و پانل سنگ

خواص مواد و تاریخ
سنگ مرمر سنگی است که از دگرگوني و تبديل سنگ آهك و ديگر سنگ هاي كربنات رسوبي تحت حرارت و فشار بالا حاصل مي شود و بر خلاف سنگ میکا، که در آن اختلاف تنش ناشی از وجود رگه ها بالاست، سنگ مرمر غیر فشرده بوده و  این خصیصه اجازه استفاده گسترده آن را در مجسمه سازی و ساخت و ساز می دهد.وجود رگه های متنوع و درجه بندی های رنگی بدلیل حرکت ناخالصی ها در سنگ آهک اولیه و کریستالیزه شدن دوباره آنهاست.
در اصطلاح تجاری ممکن است "سنگ مرمر" به تعدادی از فرمولبندی های دیگر زمین شناسی، از جمله سنگ های معدنی کلسیت و دولومیت، و همچنین تراورتن، سرپانتین  serpentine) ) و لایم استون تعمیم پیدا کند..
تکنولوژی های جدید برش سنگ اجازه می دهد پانل های سنگ مرمر نازک تر و چالش های طراحی جدید را به ارمغان بیاورد.

حضور ماندگار بسیاری از بناها، سازه ها، مجسمه ها و آثار تاریخی از دوران های باستان، نشان دهنده دوام سنگ مرمر است. با این وجود و در حالی که خواص فیزیکی و اصول فراوری سنگ ها، در بوته آزمون زمان قرار می گیرد، سنگ نمای ساختمان عمر چندانی در طراحی، مهندسی و نصب نداشته و ازین حیث جوان بنظر میرسد. در دهه های اخیر، پانل های سنگ مرمر با توجه به هزینه کم، سهولت نصب و ورود معماران پیشرو، محبوبیت بیشتری پیدا کردو در پی آن، فن آوری های برش سنگ، تکنیک های اسکوپ کردن سنگ، و جزئیات اجرایی به طور قابل ملاحظه ای پیشرفت کرده اند. این فعالیت ها عمدتا" بمنظور ارائه گزینه های بیشتر در نصب، مهندسی و تجزیه و تحلیل علل تخریب سنگ نما و جلوگیری از ریزش و سقوط سنگ صورت میگرفت.

ادامه دارد . . .